A pánikbetegség
Fanni 2011.08.09. 10:01
A pánikbetegség
Napjainkban egyre többeket – és sajnos köztük egyre több fiatalt is – érint ez a probléma. Mára már népbetegséggé nőtte ki magát, és az emberek észre sem veszik mivel állnak szembe, tegyél az ellen hogy megelőzd, vagy kigyógyulj a pánikbetegségből!
Mi az a pánikbetegség?
A pánikbetegség a szorongásos betegségek közé tartozik. A páciensre hirtelen törnek rá a rohamok, és rövid idő múlva el is tűnnek a tünetek viszont annál rosszabbak. A beteg halálos, rendkívül intenzív félelmet érez, ami teljesen hatalmába keríti. Ez problémát okozhat a mindennapokban, hisz oly módon eluralkodhat rajtunk, hogy már a házból se merünk kilépni, nehogy az utcán törjön ránk egy roham, így pedig magától a félelemtől kezdünk el félni.
Kialakulása
Az orvosok nem tudnak semmit sem mondani ezzel kapcsolatban, sokáig abban sem hittek, hogy a betegség létezik. Amikor viszont elismerték, akkor az emberek tömegesen mentek a háziorvosukhoz problémájukkal. Az embernek huszonöt éves kora előtt átlagosan legalább egy pánikrohama már volt, ráadásul a nőknél kétszer akkora az esély a kialakulásra.
Mi a legfőbb okozója? A stresszes életmód és a túlhajszoltság. A szervezetünk így jelzi hogy álljunk le, és pihenjünk egy kicsit.
Tünetei
- szorító, nyomó érzés a mellkasban
- remegés, reszketés
- felgyorsult szívverés
- a pulzus és a vérnyomás jelentős, veszélyes megemelkedése
- fulladásérzés, nehéz légzés, légszomj, fuldoklás
- hányinger, ájulásérzés, szédülés, émelygés, hasfájás, hasmenés, gyomorgörcs
- izzadás, zsibbadás
- halálfélelem, félelem az önkontroll elvesztésétől, attól hogy megőrül és ostobaságot tesz
- álomszerű vagy olyan érzés mintha nem lenne kapcsolatban a saját testével, vagy mintha egy üvegfalat húztak volna közé és a világ közé
Ha a tünetek közül négy jelen van egy roham alkalmával akkor beszélünk pánikbetegségről.
Tegyünk különbséget a pánikrohamok és a pánikbetegség között!
Ahogy írtam pánikrohama mindenkinek van legalább egyszer az életben, de attól még nem vagy pánikbeteg! Pánikbetegségről akkor beszélünk, ha havonta többször is, váratlanul megismétlődnek a pánikrohamok. Ha csak egyszer-kétszer van, akkor NEM vagy pánikbeteg.
Kezelése
Ha már olyannyira elsúlyosodott a helyzet, hogy a házból is félsz kilépni, akkor pszichiáter segítségét kell igénybe venni, aki antidepresszánsokat ír fel, és megtanítja kezelni a rohamokat.
Tanuld meg kezelni!
Ha úgy érzed kezd eluralkodni rajtad az érzés, nyisd ki az ablakokat, vegyél mély levegőt, mondogasd magadban mantraszerűen hogy „Minden rendben van, képes vagyok uralkodni magam fölött, nem félek ettől a betegségtől mert tudom kezelni.” Ha attól félsz hogy rád tör egy ilyen roham, akkor útközben hallgass zenét, vigyél magaddal könyvet, vagy játssz egy Rubik-kockával, a lényeg: tereld el a gondolataidat.
Sportolj! Annyiszor hallhatod, hogy a sport jót tesz testnek és léleknek egyaránt, és boldogsághormonokat szabadít fel. Aki sportol sokkal stressz mentesebb életmódot él, ráadásul a testét is fitten tartja!
Jógázz! A jóga ellazít és kikapcsolja az agyadat és a légzésre is összpontosít. A megfelelő légzés pedig fontos hogy túl legyél egy-egy rohamon.
Kárt tesz az egészségedben!
Miért is érdemes megszabadulni a pánikbetegségtől? Mert hosszú távon ártalmas a saját testedre. Gyors szívverés és a veszélyesen megemelkedett pulzusszám, a jövőben sokkal nagyobb az esélye egyes betegségek kialakulásának. A páciensek ráadásul a félelem miatt elszigetelődnek, magukba fordulnak, depressziósak lesznek. Sok alkoholista és drogfüggő közülük kerül ki. Szóval már érdemes változtatnod az életeden!
Előzd meg!
Ha azokhoz a szerencsés emberekhez tartozol, akiknek nem volt pánikrohama, akkor próbáld megelőzni hogy legyen! Ahogy a fentiekben leírtam: sportolj, mozogj, jógázz, legyél sokat a barátaiddal, nevess nagyokat és mindig az élet pozitív oldalát nézd. Ne a rosszat, hanem a jót keresd mindenben! Persze ezt könnyű leírni, megtenni viszont annál nehezebb. De ez mind-mind a stressz mentes és boldog élet titka!
Azt hiszem pánikbeteg vagyok…
Jól gondold meg! Biztos az vagy? A fiatalok nagy része ha olvas a pánikbetegségről már azt hiszi hogy az, pedig egyáltalán nem. Lehet hogy érezted már magad úgy, mint egy pánikbeteg egy roham alkalmával, de valószínűleg az csak egy szimpla szorongás volt, ami elmúlt és nem jött vissza. Egy 12-17 éves lánynál nagyon kicsi az esélye a betegség kialakulásának. Míg egy főiskolásnál, egyetemistánál azért nagyobb, mivel folyamatosan tanul, készül a vizsgáira és a záró dolgozatokra.
Ha viszont úgy érzed tényleg az vagy, változtass az életmódodon, szólj a családodnak, hátha már az ő segítségükkel sikerül legyőznöd, de ha nem megy, akkor nem szégyen egy szakember segítségét kérni!
Ahogy írtam, jól gondold meg! Ez egy komoly dolog, és nem lehet vele csak úgy szórakozni, lehet hogy amikor így érezted magad, egy sötétebb korszakodban voltál, például egy családi veszekedés vagy szakítás után, akkor teljesen normális hogy nem érzed magad nagyon jól.
|
Jó ez a cikk, hasznos. Nekem 6-7 éves korom óta van meg a pánikbetegségem.