Ételmérgezés
2011.07.16. 07:17
Ételmérgezés
Akinek volt, azért retteg tőle, akinek nem volt, az már hírből ismeri, hogy milyen kellemetlen és problémás dolog az ételmérgezés. Nem hiába, hiszen nem csak, hogy rosszul érzi magát tőle az ember, a szervezetet is elég rendesen lestrapálja ez a betegség! Enyhébb esetei otthon is kezelhetőek, de sajnos, nagyon sok esetről hallani, amiből kórházi befekvés lett!
Sokan keverik az ételmérgezést a gyomorrontással, pedig a kettő nem ugyanaz. A hasmenés esetében ugyanis csak az elfogyasztott étel tehető felelőssé a rosszullét miatt, és általában csak hasmenés, hasfájás az, ami együtt jár a folyamattal. Az ételmérgezés esetében, azonban még 1-2 tünet felmerül, csak hogy a beteg még rosszabbul érezze magát.
Tudni kell, hogy az ételmérgezés esetében vírusos megbetegedésről beszélünk. Ami azt jelenti sajnos, hogy az egy háztartásban élők is elkaphatják ezt a betegséget, függetlenül attól, hogy ettek-e az adott ételből. Épp ezért, ha ilyen beteg van a családban, fokozottan ügyeljetek a higiénia betartására! Bár, még ez sem biztosíték arra, hogy megússza mindenki a folyamatot!
Ételmérgezést az kap, aki nem megfelelően átsütött, megfőtt ételt evett, esetleg romlott ételt fogyasztott el. Ilyenkor általában könnyen kideríthető, hogy mi felelős a tünetekért. Ugyanis, aki veled együtt evett az ételből és ugyanazokat a tüneteket produkálja, amelyeket te, akkor biztosan az ételben volt valami. Ám, ha csak te produkálsz rosszullétet, akkor lehet, hogy a gyomrod gyenge, nem kedveli a fűszeres ételeket, esetleg túletted magad. Így, mielőtt ujjal mutogatnál bárkire is, érdeklődj! Nagyon ciki az, ha egy éttermet megvádolsz, végül kiderül, hogy a szervezetedben volt a hiba!
Lefolyás
Sokféleképpen lefolyhat a betegség. Van, aki először hányással indít, majd hasmenéssel folytatja, végül belázasodik, és kitudja, lehet a kiszáradás szélére is kerül. A leggyakoribb jelek a következők: hasi görcs, fájdalom, hasmenés, émelygés, rossz közérzet hosszabb ideje, ami súlyosbodik; hőemelkedés, extrémebb esetekben magas lázzal is találkozhatunk.
Ami a legfontosabb
Mind a hasmenés, mind a hányás esetében, nagyon fontos a folyadékpótlás a szervezet számára. Persze, amilyen rosszul van az ember, érthető, hogy inni sem kér, egy korty vizet sem. De abba is bele kell gondolni, hogy ha kiszáradsz, csak még rosszabbul leszel! Annyira azért nem buli, ha hajnalban az ügyeletre kell rohangáljon veled akárki, hogy végül infúziót kaphass, csak mert makacs voltál! Nem is kell egyszerre meginnod 1 liter vizet, az is jó, ha iszol 2-3 kortyot, majd később újra iszol ugyanennyit. De az elvesztett folyadékot pótolnod kell, nehogy az állapotod rosszabbra forduljon!
Amit még tehetsz
Általában enyhe lefolyásúak az ételmérgezések. Rostos italokat ne itass a beteggel, mert az csak további hasmenéseket szülhet! Inkább vízzel kínáld, vagy valamilyen limonádéval, teával! Ezek általában jól szoktak esni a gyomornak is!
Ezen kívül, ajánlott még 1-2 napnyi diétás étkezés is.
Amiket fogyasztani lehet ilyenkor: ropi, natúr keksz (NEM csokis, kókuszos, étbevonós keksz!), alma, főtt krumpli, fokhagymás pirítós (minimális vajjal, ha szükségesnek látja az illető).
Ha nagyon jót szeretnél még magadnak tenni, akkor probiotikumok fogyasztásával próbálod meg helyrehozni az emésztésed! Ezeket lehet kapni a gyógyszertárakban.
Fontos
Az, hogy orvoshoz fordul a beteg, maga dönti el. De súlyos esetnek számít az, hogyha 2 nap múlva is ugyanolyan rosszul van a beteg, illetve ugyanúgy hány, és hasmenése van, ne adj isten, erősödnek a tünetek. A véres széklet különösen okot ad arra, hogy meglátogassuk az orvost! Ha ezek a tünetek fennállnak, ne habozz, irány az orvos!
|