Hogyan készíts gyurmát?
2011.04.19. 20:41
Hogyan készíts gyurmát?
A gyurmázás inkább a kisebbek kedvenc elfoglaltságai közé tartozik, mégis, olykor a nagyok is szívesen művészkednek egy-egy szobor, vagy élőlény imitálásával. Persze, ha nincsenek művészi hajlamaid, akkor se keseredj el, egy kisebb testvér lefoglalására is remek alkalom lehet a közös gyurmakészítés!
Mielőtt neki látnál a gyurmakészítéshez:
- Célszerű felvenned valamilyen kötényt, hogy ne piszkold össze magad
- 1-2 újságpapír sem árthat, a készítés után sem, amikor te is éppen ügyködsz a kapott gyurmával
Só-liszt gyurma
Óvodában biztosan emlékszel, hogy volt 1-2 alkalom, amikor só-liszt gyurmával kreatívkodtál. Ugyanezt, eljátszhatod akár a kistestvéreddel, vagy éppen egymagaddal is.
Szükséged lesz:
3 csésze liszt
2 csésze só
1 plusz ¼ csésze langyos víz
Kisebb adag elkészítéséhez az arányok ( a tárgyak, amiket készítesz fényesebbek lesznek!):
1 csésze liszt
1 csésze só
fél csésze langyos víz
Elkészítés:
Először a sót és a lisztet keverd össze, majd folyamatos kavargatás mellett öntsd hozzá a meleg vizet. Ezután a kezeiddel gyúrd össze a masszát rendesen. (Ha érzékenyek a kezeid, sokat segíthet, ha előtte bekened azokat kézkrémmel, hogy a só ne szárítsa ki azokat!)
A gyúrás után, hagyni kell negyed órát pihenni. Ez az idő egy kisebb adag esetében, fél óra is lehet!
A kész massza viszonylag száraz, és rugalmas kell, hogy legyen. Előfordulhat, hogy egy kicsit korrigálni kell rajta! Például, ha a massza túl folyékony, vagy lágy, akkor lisztet kell hozzáadni. De, ha túl szárazra sikerült, akkor ne vizet önts hozzá, hanem a kezeid vizezd be kellőképpen és azzal gyúrd át az anyagot.
Hűtőszekrényben kb. 2-3 napig eltárolható a só-liszt gyurma. Vagy, ha nagyon körülményesen akarod eltárolni azt, akkor tedd bele egy tasakba, légmentesen zárd le az adagot. Így, 1 hétig is eláll!
Ha színes gyurmát szeretnél, akkor egy kis színezéket is tehetsz a gyurmához!
Házi készítésű gyurma
Hosszabb távon való gondolkodás esetén, egy kicsivel több munkát igényel, de több hónapig használható a házi készítésű főtt gyurma. Körülményesebb az elkészítése, de ha megfelelően tároljuk, akkor hónapokig csak az eredményt fogjuk látni!
Amire szükséged lesz:
3 csésze liszt
3 evőkanál olaj
1 ½ csésze só
6 teáskanál tisztított borkő
3 csésze hideg víz
igény szerint: színezék
Elkészítés:
Keress egy tálat, amibe a száraz alapanyagokat alaposan össze tudod kavarni. Ezután a folyadékoknak keressünk egy edényt, amelyet nem sajnálunk, és abba rakjuk bele a folyékony alapanyagokat. Utána, öntsük hozzájuk, az előző tálból, a száraz anyagokat. Az edényt feltesszük a lángra, és folyamatosan kavargatjuk. Kb. 5 perc főzés után, eléri azt az állagot, ami szükséges. Persze a gáztűzhelyek lángjai eltérőek lehetnek, így a következőkre is figyelj oda: akkor van kész a massza, ha az edény faláról könnyedén lejön a massza, és a kezedhez sem tapad annyira. Ha ez megvan, az anyagot borítsd ki olyan helyre, amelynél nem baj, ha összepiszkolódik. Lehet ez egy nyújtódeszka is! Gyúrd simára, majd egy kicsit hagyd hűlni! Ezután keress egy dobozt, amibe beleteszed az anyagot. Légmentesen zárd le, majd tetszés szerint, mikor mennyire van szükséged, emeld ki belőle, majd ismét zárd le, légmentesen. Hónapokig felhasználható a kapott anyag!
A gyurmákat maradandóvá teheted, ha kisütöd őket. A sima só-liszt gyurmás variációt kb. 175 celsius fokon kell sütnöd 30 perc erejéig. Készíthetsz dísztárgyakat, esetleg medált is egy nyakláncnak, csak figyelj arra, hogy a lánc, vagy a bőr, amire felfűzöd, beleférjen a lyukba, és az elég vastag legyen megtartani azt!
|