Az időbeosztás tanuláskor
2011.02.05. 08:38
Az időbeosztás tanuláskor
Rengeteg fiatal nem tudja beosztani az idejét. Így sokszor kifutnak az időből és olykor negatív eredménnyel is zárul 1-1 találkozó, vagy egy dolgozat, azért mert nem idejében láttak neki készülődni. Pedig, rendszerezni meg kell tanulni a saját életedet, elvégre 30 évesen a munkahelyeden nem lesz ott anyu, vagy apu, hogy segítsen!
Szervezés
Az a legjobb, hogyha tudod, hogy keményebb időszaknak nézel elébe, ha úgy tervezed meg az idődet, hogy mindenre jusson tényleg időd. Ha az utolsó napra hagysz mindent, értelemszerű, hogy valami ki fog esni a sorból. Így hát idejében gondolkodj azon, hogy a munkád hogyan is fogod elosztani!
Előre, amit lehet
Ha nincsen rossz órarended, akkor biztosan van 1-2 tárgy, amelyből előre tudsz dolgozni, hogy ne pont a szükséges nap előtt kelljen tanulnod belőle. Például egy memoriter megtanulása. Ha tudod, hogy többször kell átolvasnod, mint a többieknek mire megtanulod, érdemesebb hétvégén is rááldozni egy kis időt. Vagy ott van az az angol házi, amelyet csak csütörtökre kell elkészítened, de 1-2 oldalnyi terjedelemben. Hétvégén sokkal több időd van rá, mint a hétköznapok rohanásában.
Semmi pihenés?!
Egy megerőltetőbb élethelyzetben az állandó munkának nincsen helye semmiképpen sem, és amúgy is egészségtelen ha túlterheled a szervezeted! Később csak fáradtabb leszel és nyűgösebb, és kitudja… talán máson vezeted le a dühödet. Jobb, ha pár nappal előbb kezdesz el készülni valamire, mintsem az utolsó napban kutyafuttában csinálj meg mindent. Nem csak az a lényeg, hogy a feladataidat elvégezd, hanem az is, hogy valami minőségi munkát adj le, különben nincs értelme az egésznek!
A szünetekről
Az átlag emberi agy általában 30-35 perces intenzív, tényleg értékes figyelemre képes. Utána már lankad sajnos a figyelem, így a munka minősége és tempója is romolhat. Tanulás közben 40-45 percenként tarts egy kis szünetet mindenképp! Célszerű ilyenkor innod is, esetleg kimenni az udvarra, hogy felfrissítsd magad!
Mivel kezdjek?
Értelemszerűen a nehezebb tantárgyakkal kezdj, amelyek nem mennek annyira neked sem. Így az elsajátításukra lehet, hogy egy kicsivel több időre lesz szükséged. Ámde amit szeretsz, azt szívesen is tanulod, így annál tényleg nem okozhat gondot, ha egy kicsit fáradtabban is ülsz neki.
Fontos, hogy attól, hogy nem szereted az adott tantárgyat, ha érettségi tárgy, feltétlenül készülnöd kell belőle! Jobb, ha letudod a nem kedvelt tárgyat, amíg friss vagy, és fogékonyabb, mert fáradtan már nem hogy megtanulni, de elolvasni sem fogod a leckéd.
|