A spirál
2009.07.20. 17:18
A spirál
A spirált, mint védekezési eszközt nem ajánlják fiatal lányoknak. Elsősorban inkább azoknak a nőknek jó, akik már szültek, és hosszabb időre szeretnék letudni a védekezést, illetve állandó partnerrel rendelkeznek.
Mi is a spirál?
A spirált polietilénből készítik, ezt pedig behelyezik a méhbe, ahol megakadályozza, hogy a megtermékenyített petesejt be tudjon ágyazódni a méh nyálkahártyájába. Innentől kezdve pedig a terhesség nem jöhet létre.
Hogyan működik?
A spirált 5 évre helyezik be a méhbe. Persze vannak olyan nők, akik saját akcióba kezdenek és ráhúznak még pár évet az újabb cseréig, ami nagy hiba, mert ezzel a saját egészségüket veszélyeztetik! A spirált az orvos egy műanyag cső segítségével felhelyezi a méhedbe, majd a csőt visszahúzza, és aggódnod sem kell, a spirál ott marad a helyén. Viszont a behelyezés fájdalommal járhat, ez nőként változó! Valaki csak kellemetlennek tartja, valakinek kicsit fáj, valakinek nagyon.
A felhelyezés után egy kis zsinór fog kilógni a spirálból, ami arra szolgál, hogy te időközönként tudd ellenőrizni, hogy nincsen semmi baj, nem-e lökte ki a szervezeted.
Nagyon fontos!
A spirált csak szakorvosnak szabad eltávolítania, mert neki vannak meg a szükséges ismeretei ahhoz, hogy fájdalommentesen, vagy minimális fájdalommal vegye ki a spirált a helyéről, még ha azt a szervezeted ki is akarja lökni. Felesleges kísérletezni, ami az orvos dolga, azt hagyd rá, te is sokkal jobban jársz!
Hatékonysága
Ritka esetekben fordul elő terhesség a spirál használatával. Ha a terhesség létrejött, akkor a spirált minél hamarabb el kell távolítani. A hatékonyságát növelhetjük a spirálnak, hogyha az első hetekben, a felhelyezés után elmegyünk ellenőrző vizsgálatokra, illetve utána folyamatosan ellenőrizzük a zsineget, ami a spirálból lóg ki. Biztos fogamzásgátló eszköz, mert a teherbe esési aránya 2% körül van. Ez elég jó arány mondjuk a spermaölő krémek, és pesszáriumokhoz képest, mert ott a teherbe esési arány felrúg 15%-ra is.
Kellemetlenségek, használat közben
A szeretkezést csak annyiban károsítja a spirál, hogy a férfiaknak kellemetlen lehet a behatolás. De ezen tud segíteni az orvosod is, hogyha meg kéred hogy a zsineget vágja rövidebbre. Így aztán biztos, hogy semmi sem zavarhatja meg a rendes életviteledet!
A spirál használatával együtt jár az is, hogy a menstruációs folyadék mennyisége megnő, ezért a későbbiek folyamán ne ijedj meg, hogyha a felhelyezés után a havi vérzésed mennyisége több a megszokottnál, ez a természetes.
Későbbi hatások
Utólagosan a spirál annyi gondot okozhat, hogy aki ezt a védekezési módot használta hosszabb évekig, sajnos hajlamosabb a vetélésre és a méhen kívüli terhességre, mint a fogamzásgátló tablettát szedő társai, vagy akik óvszerrel védekeztek csupán. Éppen ezért fiatalabb lányoknak nem ajánlják ezt a védekezési módszert, hanem inkább azoknak a nőknek, akiknek már van gyereke.
|