Depresszió
2009.06.25. 17:53
Depresszió
Megdöbbentő, de a világon minden 3. vagy 4. ember volt már életében depressziós. De mégis kire mondhatjuk azt, hogy depressziós? Szomorkodni mindenki szokott. Van különbség a szomorkodás és a depresszió között?
Okok
Rengeteg hihető és nem hihető okok tárháza kerül elénk. Nem meglepő talán, hogy a depressziósok több mint 20%-a örökli a depressziót más rokonától. Tehát, akár egy családi betegségről is beszélhetünk.
Persze a depressziót kialakíthatja az is, hogy az adott személynek sikertelen élete volt, állandóan csúfolták kiskorában, sohasem kapott semmilyen pozitív visszajelzést, ezáltal úgy érzi, hogy ő felesleges a világ számára.
És, ahogy mindennek, ugyanúgy a depressziónak is vannak tudományos magyarázatai, amik az emberi test működésével kapcsolatosak. Az orvosok szerint, a depressziót okozhatja az, hogy a neurotranszmitterek száma a szervezeten belül felborul, ezáltal kialakul a depresszió. ( A neurotranszmitterek agyi vegyületek, amelyek üzeneteket szállítanak idegsejttől idegsejtig .)
Kiknél fordul elő?
Leggyakrabban a tinédzsereknél fordulhat elő, olyan 14-20 éves kor körül. Ámde ez az időszak még az 50 éveseket is sújthatja!
Tünetek
A betegség leggyakoribb tünetei a következők:
-állandósult rosszkedv
- érdeklődés hiánya a világ, és annak történései iránt
-visszahúzódottság
- gondolatok a halálról, öngyilkosságról
- önsajnáltatás, állandó panaszkodás
- mindenről negatív nyilatkozatokat tesz az illető
- fáradtság, étvágytalanság, vagy pont hogy hatalmas étvágy
-alvászavarok
Kezelés
A legjobb kezelésnek az orvosok a pszichoterápia és a gyógyszerek együttes alkalmazását tartja. Tehát, ha becsületesen mindkettőt végigcsinálja a gyógyulni vágyó, akkor valószínűleg jóval nagyobb az esélye a további normális életre, mint azon társainak, akik csak antidepresszánst szedtek, reménykedve a gyógyulásban.
Minden esetre csak a gyógyszerek szedése sokkal maceránsabb, mert csak 4-5 hét elteltével derülhet ki, hogy tényleg hatásos-e a gyógyszer. Ha mégsem, akkor pedig az egész kúra kezdhető elölről, egy másik gyógyszer kíséretében. Talán ezért is jobb, hogyha mindkét gyógymódot alkalmazzuk, egy időben, mert ha az egyik csődöt mond, akkor még mindig ott van a másik, amit tovább tudunk vinni!
Ha egyedül szeretnél kilábalni a depresszióból, íme pár tanács!
- Kerüld a pesszimista, önsajnáltató, a világot csak rossznak látó embereket! Inkább próbálj meg olyan csoportokba beférkőzni, ahol vidám, vicces, pozitív gondolkodású emberek vannak!
- Mozogj, ugyanis a depressziós ember fáradékonyabb mint a társai, így egy kis edzés jót tehet nem csak a testednek, hanem a lelkednek is! Nem kell nagy dolgokra gondolni! Egy félórás séta a közeli parkban is elég lehet! (Figyelem, minden külső tényezőt iktass ki! Az MP3 lejátszó kibírja, ha pár alkalommal nem használod! Inkább koncentrálj a csöndre, a természetre!)
- Beszélgess! Ha van egy olyan ember, akiben megbízol, mondd el neki a dolgaidat, őszintén. Hogyha már elmondod valakinek mi bánt, jobban fogod magad érezni valamivel. Ugyan a probléma nem oldódik meg, de jobban érezheted magad! Főleg, ha még az illető segíteni is próbál majd a későbbiekben!
- Változtass pár dolgon! Próbálj ki egy új hobbit, vagy tegyél valami szokatlant! Eddig sohasem hallgattál másféle zenét? Akkor hallgass mást! Eddig sohasem vettél fel szoknyát? Tedd azt! Nem raktál rendet a szobádban? Ideje azt tenned! Egy kis változás is talán jobbá teheti a napodat!
-Nincs jobb gyógyszer a nevetésnél! Ugye te is szereted a vígjátékokat? Hogyne! Hisz mindenki szereti a vicces filmeket! Nézz komédiákat, olvasgass vicceket, vicces történeteket! Kezdd egy jó viccel a napot, meglátod másképp indul a reggel, és a napod is másképpen alakulhat!
|