Nem merek és nem is tudok megszólalni!
2009.03.04. 05:57
Nem merek és nem is tudok megszólalni!
Nem merek és nem is tudok megszólalni!
Valakik társaságban nagyon csöndesek. Pedig lehet, hogy ők is ugyanolyan értékű emberek, mint hangoskodó társaik, csak egyszerűen az ilyen embereket nem hagyják szóhoz jutni. Pedig, aki valamit is el akar érni a mai társadalomban, annak egy kicsit erőszakosnak kell lennie, tudni kell harcolnia önmagáért, tudnia kell beszélni. Mert, ha ez nem sikerül, akkor valószínű, hogy ő lesz a célpontja egy-egy gyerekes piszkálódásnak.
Az, hogy csöndes vagy, sok mindenért lehet. Elképzelhető, hogy a szavakat feleslegesnek találod, netalántán az otthoni körülmények is olyanok, hogy nem nagyon szóltok egymáshoz, nem foglalkoztok egymással, esetleg nem tudsz kibontakozni a társaságodban, mert más nagyobb szájú emberek „elnyomnak”, nem hagynak érvényesülni. A csöndességed, szótlanságod akár egy nagyobb traumára is visszavezethető (haláleset, valamilyen tragédia a családban). Pedig, ha valaki csöndes, az nem igazán lehet masszív tagja egy közösségnek, sőt ha úgy adódik, akkor kiszorulhat a perifériára, azaz piszkálódás és kiközösítés áldozata is lehet, annak ellenére, hogy nem az ő hibája a kialakult helyzet, és hogy ezt a környezete nem tudja kezelni, mert tudatlan.
Olvass!
Ha eddig nem sokat beszéltél, akkor valószínűleg a szókincsed sem bővelkedik olyan sok szinonima szóval. Bár, a köznyelvben nem szoktunk választékosan beszélni, mégis ha valaki szépen fejezi ki magát, elő tudja adni a személyiségét, akkor az már egy jó pont a beszélgetéskor. Úgyhogy nyugodtan olvashatsz könyveket, csak megkönnyítheti a dolgodat, ha minél több szót, vagy szinonima szót ismersz. És ezeket nem csak beszélgetéskor tudod majd felhasználni, hanem mondjuk egy-egy fogalmazásodat is tarkíthatod vele!
Kezdeményezz!
Ha nem mersz megszólalni, annak biztosan oka van. Netalántán valaki elnyom a közösségben? Van egy csomó nagyszájú ember körülötted, akik amúgy is hirtelen haragúak és ha valami nem tetszik nekik rögtön támadnak? Ilyenkor érdemes eldöntened, hogy kikkel is szeretnél barátkozni. Választhatod a magad fajta csendesebb emberek társaságát, ott valószínűleg te is jobban fogsz tudni érvényesülni, hiszen akkor hasonló a viselkedésetek, és esetleg az érdeklődési körötök is.
Vagy még mindig megpróbálhatsz magadnak helyet csinálni a nagyszájúak körében. Ezt úgy érheted el, hogyha átveszed a tulajdonságaikat. Persze, csak azokat a tulajdonságokat célszerű átvenned, ami segíti az előre jutásodat, a többi rossz tulajdonságot (pl.: kétszínűsködés, hazugságok) nem kötelező átvenned az ilyen emberektől. Hogy átveszed-e rajtad múlik, de azzal legyél tisztában, hogy ha a rossz tulajdonságokat is átveszed tőlük, akkor valószínűleg olyan emberré fogsz válni, mint ők maguk. Ha a célod ez volt, akkor sikerrel jártál, ha nem akkor pedig lehet szereztél magadnak még több rosszakarót, hogyha megbántottál valakit.
Legyél jól informált!
Biztosan észrevetted, hogy vannak emberek, akik minden témához hozzá tudnak szólni. Legyen az foci, ruhák, esetleg mesefilmek, szinte mindenről tudnak egy kicsit. Vajon, hogy csinálhatják ezt? Minden csak az érdeklődésen múlik! Aki minden iránt érdeklődik az mindenről tud gyűjteni információkat és ezeket a beszélgetések alkalmával bátran fel is használhatja! Így hát, ezentúl te se zárkózz el a híradótól, az újságoktól. Mindegyik tud valamilyen érdekességgel szolgálni a számodra, neked csak az a dolgod, hogy ezeket az információkat elcsípd, megjegyezd!
Merj beszélni!
Ha eddig szótlan voltál, és zavart is, akkor először otthon kezdj el beszélgetni a szüleiddel. Ők biztosan szívesen is beszélgetnek veled, örülnek hogy nem zárkózol el előlük. Ha velük már megy a párbeszéd, akkor a környezetedből kell válogass, hogy ki az, akivel szívesen beszélgetnél. A legjobb, hogyha olyan embert választasz, akivel sok a közös bennetek. Így a beszélgetések sem a kínos csöndről lesznek híresek!
Persze vannak olyan emberek is, akik semmi pénzért sem jártatnák feleslegesen a szájukat, mert úgy gondolják, hogy ők inkább a tettek mezején próbálnak tarolni. Nincs ezzel gond, mindenkinek szíve-joga eldönteni, hogy mivel érvényesül egy-egy társaságban, közösségben. De, ha a hallgatásodba már valami más is van (félelem, szégyenérzet, kínosság), akkor tényleg változtatnod kell!
|