Készülj fel egy dolgozatra!
2008.09.26. 06:18
Készülj fel egy dolgozatra!
Készülj fel egy dolgozatra!
Az iskola megkezdődésével nem csak a koránkelések és a házi feladatok kerülnek előtérbe, hanem bizony a számonkérések is! Éppen ezért nézzük csak meg, mit is kell tennünk egy jó dolgozatért!
Már az iskolában biztosan vettetek pár anyagot, majd a tanár bejelenti, hogy következő órán írtok egy röpdolgozatot. Kétségbe esel, hogy vajon most mi is a teendő?! Ne aggódj, nézzük csak mit is hibáznak el a gyerekek ilyenkor!
Még a dolgozat bejelentése előtt
Az a nagy igazság, hogy a gyerek addig nem kezd el tanulni, amíg nem érzi, hogy a hurok szorul a nyaka körül. Így szinte senki sem tanul folyamatosan, óráról-órára. Majd, amikor a dolgozat bejelentésre kerül, akkor vagy mindenki kapkodni kezd, vagy pedig rosszabb esetben semmit nem csinál!

A dolgozat bejelentése után
- Kapkodás, az utolsó pillanatokban próbál meg a semmiből várat építeni a gyerek.
- Egyáltalán nem is akar keresztbe tenni egy fűszálat is, a jobb jegy érdekében.
- Őrületes puskagyártásba kezd, aminek nem biztos, hogy lesz eredménye, ha az utolsó pillanatra hagyja azt is.
- Rábízza a padtársára magát (ha az okos).
Elvileg pedig eljött az ideje annak, hogy ne a vakszerencsére bízzuk az érdemjegyünket, éppen ezért tessék csak készülgetni! Hogy hogyan is? Megmutatjuk!
Ne az utolsó nap estéjén tanulj!
Nincs is annál rosszabb, hogyha a teljesen ismeretlen anyagot ( vagy anyagokat) az utolsó estén akarod megtanulni. Egyrészt el fogsz fáradni nagyon, mert ha nem tanultál folyamatosan, akkor 3-4 anyagrész megtanulása nem kis feladat amúgy sem, pláne nem egy nap alatt! Az órákra folyamatosan készülni kellene, hogy végül az utolsó estén csak átnézned kelljen a példákat, és az elméletet! Minden esetre, ha úgy érzed, hogy nem megy a tárgy, akkor már 2 nappal előbb áldozz rá fél-fél órát a készülésre, így az agyadnak azért lesz ideje eltárolnia az új információkat.
Készíts vázlatot!
Célszerű vázlatot is készítened magadnak egy-egy hosszabb anyagrész után, amiből a lényeget ki tudod emelni, és azt tanulod meg! De egyes tankönyvek már olyan modernek, hogy a tananyag lényege az fekete félkövér betűvel van kiemelve! Ha van sorkiemelőd nyugodtan használd csak, ne „szűz” tankönyvvel járj iskolába, legalább látja a tanár, hogy igen is használod a tankönyvet és nem csak porosodik a sarokba!

Értelmezd!
Ha valamit értve tanul meg az ember, akkor az bizony hosszabb ideig elraktározódik az agyban, mintha csak magolna a napvilágba! Éppen ezért próbáld meg értelmezni az olvasottakat, és elképzelni! Ha segít, akkor készíthetsz rajzot is, amivel segítheted a saját munkádat!
Figyelj a gyakorló órán!
Általában dolgozat előtt a tanárok azért gyakoroltatnak a diákokkal, összefoglalják még azt a kisebb anyagrészt is. Ilyenkor célszerű figyelni, hogy mire megy rá a tanár, mert akkor lehet, hogy a dolgozatban is viszont láthatod a kérdést! Még nagyobb előnyöd van, ha a kérdésekre a választ tudod is, és abból kérdez a tanár.
Ha valamit nem értesz, akkor tudakozódj időben!
Senki sem érthet mindent. De ha az adott tantárgy fontos ( matematika, magyar) és van belőle korrepetálás a nagy megmérettetés előtt, akkor ne szégyellj rá elmenni! Ha már ott vagy, akkor mondd el mit nem értesz, mi az ami problémát jelent! Ne feledd: Nem az a ciki ha nem tudsz valamit, hanem az ha sötét maradsz!

Mondd fel magadnak, vagy másnak!
Segít, ha magadnak felmondod az anyagot, így tudod, hogy mik a gyengéid, és melyik anyagrészre kell komolyabban ráfeküdj! Ha másnak mondod fel az még jobb, hiszen ő, mint kívülálló, talán jobban a segítségedre tud lenni, hogy mit hogyan fogalmazz meg, jobban látja a hibáidat is! Általában, a nagyobb anyagrészek után szoktak összefoglaló kérdések is lenni! Ezeket sem árthat meg átnézni, és mondjuk szóban, vagy akár írásban megválaszolni őket, szóban, vagy írásban, hátha 1-2 kérdést onnan szed ki a tanár, és az mégis csak egy előny neked, nem?
Pihenj is!
Ha sikerült elkövetned azt a baklövést, hogy lusta voltál készülni, akkor ne ess neki a tankönyvnek, mint hülye gyerek a mesekönyvnek, mert semmi értelme nem lesz! Érdeklődj másoktól, hogy mi az a tananyag, amit a tanárnő nagyon hajt, vagy hajtott az elmúlt órákon és azt tanuld meg, egy másik anyagrésszel együtt. Így még sem tanulod át az éjszakát, és viszonylag kipihenten tudsz majd iskolába menni. Ha szerencséd van, akkor sokkal eredményesebben ki tudsz hozni egy kettest, minthogy össze-vissza tanulnál, és reggelre nem maradna meg benned semmi, csak a rettegés az adott óra iránt!
Reméljük a fent leírt tippek azért segítségetekre lesznek, hogyha elakadnátok valahol, vagy hogyha nem menne valami, akkor tudjátok mi a teendő! A legfontosabb szempont talán az, hogy idejében kezdj el felkészülni a dolgozatra és, hogy folyamatosan tanulj. Ha ez a kettő megvan, akkor egy 3-asnál rosszabb jegyet biztosan nem fogsz összeszedni!
|