Napszúrás
2008.08.15. 14:20
Napszúrás
Nem csak a strandokon érhetnek minket kellemetlenségek, vagy télen, amikor megcsúszunk a jégen, és eltörhet valamink. Igen is, nyáron is leselkednek veszélyek ránk! Az egyik legfőbb pedig, a napszúrás!
A napszúrásról
A napszúrás nem ritka nyáron, főleg akkor fordul elő, amikor egy személy rengeteg időt tölt a tűző napon. A tünetek napközben nem igazán jellemzőek, inkább este fordulhatnak elő.
Tünetei:
- fejfájás
- magas láz, vagyis testhőmérséklet, ami akár 40 fokig is emelkedhet
- hányinger és rosszabb esetben hányás
- hidegrázás
Mi váltja ki? Hogyan is van ez a napszúrás dolog?
Ha valaki sokat tartózkodik a napon, akkor az erős fizikai melegedés hatására az agyhártyák begyulladnak, majd este már a beteg iszonyatosan rosszul érzi magát. Magyarán, az agyhártyagyulladásnak az egyik kisebb fajtája a napszúrás, amibe akár bele is halhatsz, hogyha túlzásba viszed a napon tartózkodást, és nem figyelsz oda magadra!
Tévhitek?!
Kering egy óriási tévhit arról, hogy ki kaphat napszúrást és ki nem! Most lerántjuk a leplet a zagyvaságról!
1. Minél több valakinek a haja, annál jobban melegszik, nagyobb az esélye a napszúrásra!
Az igazság az, hogy ez egy óriási hülyeség! Épp ellenkezőleg! Lehet, hogy a sok hajtól nehezebben viseljük a meleget, de azért a hajunk is véd valamit a napsugárzástól! Nem véletlen, hogy a rövid hajú kisfiúkra sokkal jobban kell vigyázni, és sapkát adni, mint egy kis copfos kislányra!
2. Akinek a haja sötét, az agya is felforrhat az imént!
Az igazság az, hogy a sötét hajban, pont hogy olyan pigmentek vannak, amelyek részben megvédik a tulajdonost a napszúrástól. Így azért inkább a barna hajúak vannak itt fölényben. Hiszen mint tudjuk, akinek van pigmentje, az itt jobban jár. Olyan ez mint a napozás: A fehérbőrű szőkék és vörösek a veszélyeztetettebbek, mert aki már valamilyen részt barnult van pigment anyaga, ami védi. Ugyanez érvényesül a napszúrásnál is, a hajszínnél!
Megelőzés:
- Ha teheted, akkor a déli, és a kora délutáni órákban ne tartózkodj a napon! Inkább az árnyékban, vagy a házban pihenj!
- Ha mégis kénytelen vagy a napon lenni, akkor vegyél egy kalapot/sapkát, ami védi a fejedet! A sapkánál és a kalapnál lehetőleg világos színűt válassz, hiszen a fekete és egyéb sötétebb színek csak vonzzák, gyűjtik a meleget! Igaz, védenek valamit a sötétebb színű fejfedők is, de nem jobb ha kevesebbet izzad bele a fejed?
Ha már megtörtént a baj…
Vannak, akik az óvások ellenére is a napon tartózkodnak, nem is kevés ideig sapka, és egyéb védőfelszerelés nélkül. Ők azok, akik szinte játszanak az életükkel, hiszen mint tudjuk: a napszúrásba is bele lehet halni. Nézzük csak, mit tehetsz, hogy ha bekövetkezett a baj!
- Szögezzünk le valamit! Egy enyhébb napszúrásnak 2-3 óra alatt le kell hogy menjen, a beteg jobban kell érezze magát valamivel, mint annak előtte! Ha 2-3 óra alatt nem érzi jobban magát a delikvens, akkor sürgősen vagy orvost kell hívni, vagy be kell vinni a legközelebbi ügyeletre!
-Beteget célszerű árnyékba vinni, hogyha nappal történik a rosszullét!
- A delikvenssel célszerű itatni sok vizet, limonádét, vagy teát. Amit TILOS: alkohol tartalmú italok fogyasztatása a beteggel, valamint a cukros, szénsavas italok is most a tiltólistára kerülnek! Ezek csak ronthatják a beteg amúgy is rossz állapotát, többet ártanak, mint használnak! Az evést is célszerű szüneteltetni arra az időre!
- Ha van lehetőségünk, és ha érezzük hogy a betegnek bizony láza van, akkor hideg vizes borogatással segíthetünk rajta! A homlokára tegyünk egy kellemesen hűvös vizes borogatást, majd a teste további részeit törölgessük egy másik ronggyal! Az is megoldást jelenthet, ha a beteget egy kis segítséggel zuhanyoztatod langyos vízben!
Ne feledd!
A problémákat mindig is célszerűbb megelőzni, mintsem a bajban hirtelenkedni és kétségbe esve segítségre szorulni és izgulni, avagy ez esetben az életeddel játszani!
|