Mindent a fogszabályzóról
2008.06.07. 10:41
Mindent a fogszabályzóról
Mindent a fogszabályzóról
Sajnos, megeshet hogy a fogaid nem a megfelelő helyre kerültek növekedés közben. Így a fogaid vagy csálén állnak, vagy ferdén, mindenhogyan, a lényeg az, hogy nem helyesen. A fogszabályzót pedig ezen hibák helyrehozására találták ki!
A helyzet az hogy..
Sok gyerek írtózik a gondolattól is, hogy fogszabályzója legyen, mert fél, hogy a társai kinevetik, megvetik, így nem lehet az egyes közösségek, társaságok teljes tagja, hiszen különbözik tőlük. Így inkább, amikor a sulis fogrovosi látogatáson felmerül ez a probléma, a többség titkolózik és el sem mondja otthon a problémát. Pedig ezzel, csak a saját helyzetét súlyosbítja.
Mik a következményei, ha nem vesszük észre a problémát és kezeletlenül maradnak a fogak?
-Ha rosszul rágsz, nem tudod az ételt normálisan megrágni, így a gyomrodnak akár egy csomó felesleges munkát is adhatsz, esetleg folyamatos hasfájások jelentkezhetnek, hasfelpuffadás is előfordulhat, hiszen vannak olyan ételek, amelyeket muszáj lenne rendesen megrágni.A megfelelő táplálkozáshoz hozzá tartozik a megfelelő rágási mód is.
-Egy idő után, elfáradsz a rágásban, hiába vagy éhes, akár az állkapcsod is zsibbadhat!
-Az izületeid is tönkremehetnek a rossz rágás miatt, az ínyeddel együtt. Ha pedig az ínyed begyullad, akkor a fogaid is egyszer kihullhatnak, vagy ki kell húzzák őket. Mit gondolsz, jó lesz 25-30 évesen protézissel rohangálnod a szádban, amivel alig fogod érezni az ízeket? Ráadásul a protézis ára sem olcsó. nem egyszerűbb 1-2 évet ,,szenvedni`` hogy utánna egészségesebben rághass, étkezhess?
Fogszabályzó fajták
A fogszabályzóknak rengeteg fajtájuk van, ezek közül bemutatunk néhányat. 2 nagy csoportra osztjuk először is.
Vannak az állandó fogszabályzók, és vannak az éjszakaiak.
Éjszakai fogszabályzó
Csak éjszaka kell viselned.Érdemes cérnával a ruhához rögzítened, hogy ne essen ki. Az éjszakai fogszabályzóval a kevésbé látványos foghibákat szokták kijavítani. Gyerekeknél 12-13 éves korukig használják. Ezen felül már rendes fogszabályzót iratnak fel a páciensnek.
Állandó fogszabályzó
Ez az, amitől a legtöbb gyerek retteg. Az állandó fogszabályzónak is vannak különböző fajtái. Ezeket most bemutatjuk, pár soros jellemzéssel.
Fém fogszabályzó, avagy a hagyományos
A fogszabályzó látszik mindig, éjjel-nappal viselned kell. Havonta 1 alkalommal el kell menned az orvoshoz, hogy húzzon rajta egy kicsit. Az ára attól függ, hogy az állkapcsod mindkét részére kell-e ( alulra, fölülre)? Ha igen, mindkettőre kell, akkor 60-70 ezer forint közötti árban gondolkodjatok. Hogyha magán szakorvossal csináltatod, saját rendelőben, akkor ez az ár természetesen emelkedhet.
Fehér, a fogad színével megegyező, úgynevezett láthatatlan fogszabályzó
A fogszabályzó láthatatlan a külvilág számára, csak te tudsz róla, meg az akinek elmondod. Csak akkor vehető észre, hogy ha nagyon odafigyel az ember. Tehát, sokaknak nem tűnik fel olyan hamar, mint az átlagos fogszabályzó, és esztétikusabb is. Az ilyesmi drága mulatság, mint mindennek ami eltér a megszokottól, ennek is elkérik az árát.120-160 ezer forintnál kezdődik a mérce, de van sok hely, ahol 200 ezerért vesztegetik.
Belső fogszabályzó
Ezt is éjjel-nappal viselned kell, de csak te tudsz róla, meg az akinek elmondod. A nyelvednek jelent majd nagy kihívást, hogy megszokja az idegen anyagot a szád belső felén.Állítólag nehéz megszokni. Iszonyatosan drága, kevés ember engedheti meg magának.
Egy fogszabályozás menete
1. Az orvos megállapítja, hogy fogszabályzóra van szükséged.
2. Ezek után édesanyáddal kértek egy időpontot vagy egy magánrendelőbe, vagy egy kórházi rendelőbe, vagy a hozzátok legközelebb eső rendelőbe.
3. Kaptok egy időpontot, megjelentek. Ilyenkor az orvos alaposan megvizsgálja a fogaidat, megnézi melyek a lyukas fogaid, van-e fogköved. Ezek után kaptok egy kis könyvecskét, ahova beírják a dátumokat, hogy mikor, mire kell eljönnöd.Ezt a kis könyvet mindig magaddal kell majd hoznod a kezelésekre! Általában ezek a páciens fogadások havonta egyszer vannak, tehát havonta 1x kell megjelenj.
4. Ha van lyukas fogad, valamint fogköved, az orvos megkér, hogy a fogadat tömesd be ( vagy ő megcsinálja, de a lakóhelyetekhez legközelebb lévő orvosnak kötelező INGYEN megcsinálnia neked). Egy fogtömés 600- 3000 forint között mozog. Azt hiszem nem mindegy a szüleidnek, hogy 2 fogat ingyen tömetnek-e be neked, vagy kb.2000Ft-ért. A fogkövet is le kell csiszoltasd, mert az állandó fogszabályzót nem a legjobb, hogyha csak emiatt le kell venni. Ez szintén ingyen van, ha a lakóhelyedhez legközelebb eső rendelőbe mész megcsináltatni. Ha máshova mész 3-tól 7 ezer forintig terjedő pénzösszeget kérnek el érte.
5. Miután leszededtétek a fogkövet, betömtétek az esetleges lyukas fogakat, a következő időpontra meg kell jelennetek a fogorvosnál. Itt ő levesz tőled egy mintát. ha mintát vesz, akkor biztosan szól neked, hogy ne egyél, hiszen ha gipszbe harapsz, akkor az nem lesz valami kellemes, hányingered is lehet. Ezért érdemes reggel menni, éhgyomorral. Ezután általában elküldenek röngtenre. A röngtenen le kell venned a nyakláncod, fülbevalód, minden ékszered. A fejedet be kell tenned egy állított teleszkópszerű valamibe, ami majd körülötted fog forogni, ne mozogj olyankor, és csináld azt, amit majd ott mondanak!
6. Ezek után visszaviszitek a leleteket, kaptok egy újabb időpontot.
7. Egy hónap múlva visszamentek, megnézhetitek a fogadnak a gipszből kiöntött másolatát. Ekkor az orvos elmondja az ütemtervet. Kaptok egy következő idpontot.
8. Ilyenkor kerül fel a fogszabályzó, vagy csak a foggyűrű, ezt az orvos dönti el. Ha nagyon csálék a fogaid, akkor elképzelhető, hogy először csak a foggyűrűt teszi fel neked, így kevesebb fájdalmat fogsz tapasztalni, mintha a drótot is felrakná mellé.A foggyűrű felrakása után, minimum egy óráig semmit se egyél! 3-4 napig csak puhát szabad enned ( joghurtok, tejbegríz, tejberizs, krumplipüré, sóska, spenót stb..) Ezután a kellemetlen érzés enyhül és ugyanúgy fogsz majd tudni enni, mint azelőtt.
9. A következő alkalommal pedig már felrak mindent.Itt is adódhatnak kellemetlenségek, és mire megszokod a teljes fogszabályzódat beletelhet egy kis időbe. Ilyenkor azt mondják az orvosok, hogy 2-3 hétig ne nagyon egyél. Ezt a gyerekek kibírják kb. 2 hétig. Minden esetre a előbb felsoroltakat eheted nyugodtan. Almába harapni állítólag az első 1,5 -2 hónapban tilos!
Ennyi lenne. Ezek után, már csak havonta kell visszajárnod dróthúzásra. A fogszabályzókat kb. 1,5-3 évig szokták viselni a gyerekek. Ez a fogaktól is függ, hogy mennyire voltak eltolódva, mekkora rés volt közöttük.
Fontos!
Az orvosi kezelésekre mindig, minden alkalommal vigyél fogkrémet, fogkefét! Ez a megfelelő orvosi vizsgálat alapkövetelménye!
|