A napi folyadék bevitel
2008.05.30. 19:16
A napi folyadék bevitel
Elérkezett a várva várt jó idő. Az emberek szívesebben töltik az idejüket a szabadba, a fiatalok még inkább elfeledkeznek a tanulásról, mint azelőtt. De nem árt, hogyha a fokozott hőség következtében a napi bevitt folyadékmennyiségére is odafigyelünk.
A napi ajánlott folyadékmennyiség fokozott hőségben minimum 1,5-2 liter levessekkel, és egyéb nagy folyadékot tartalmazó ételekkel ( például: görögdinnye, aminek 80%-a víz). Természetesen a bevitt folyadék mértéke függ attól is, hogy az adott személy mennyire él megterhelő életmódot. Például az állapotos kismamáknak a napi 3 liter víz elfogyasztása lenne kötelező a nagy hőségben. Hiszen ők, akárhogyan is nézzük, de egy gyerek helyett is esznek illetve isznak. Nem csoda, hogy ennyit kell igyanak.
Ha nem veszel magadhoz elegendő vízmennyiséget a nap folyamán…
- akkor bizony a teljesítőképességed is romolhat, akármilyen hihetetlen
-rosszullét is megkörnyékezhet a rettentő hőségben
-akár ki is száradhatsz, de ez a legvégső eset, ennek sok előtünete is van, többek között étvágytalanság, rossz közérzet, kiszáradt száj
- a figyelmed is lankadhat, elég erőteljesen. Ez például vezetésnél nem jöhet jól…
-hosszabb vízhiányosság esetén, könnyebben elkaphatod a vízhiányos betegségeket. Pl.: vesekő kialakulása. Onnantól pedig már nincs vissza út, képtelen leszel a napi folyadékmennyiséget magadhoz venni, hogyha nem akarod, hogy az állapotod súlyosbodjon és hogy a kórházban köss ki.
Megéri elegendő folyadékot magunkhoz venni? Szerintem igen.
Nyugodtan ihatsz akkor is a nap folyamán, hogy ha nem vagy szomjas. Csak mert nem kívánod annyira a vizet, lehet hogy a szervezeted igényli, még akkor is, hogyha nem jelzett neked.
Megtörténik a baj
Valamikor egy-egy egyén annyira elfoglalt, hogy elfelejt folyadékot inni, mert annyira valami másra koncentrál ( munka, játék, bulik). Ha nem kapott elég folyadékot a szervezeted, akkor jó esetben folyamatosan a tudtodra adja, hogy neked innod kell ( erős szomjúság érzet). De vannak komolyabb tünetek is. Fáj a fejed, szédülsz? Gondolj csak vissza az eltöltött pár órára! Ha tényleg nem ittál sokat, akkor 1-2 pohár ásványvíz bevitele a szervezetedbe csodákat művelhet! Figyelem! Az alkohol nem kifejezetten szomjoltásra van, így főleg nyáron ( a délutáni nagy hőségben) kerüljük annak bevitelét.
A hőség legveszélyeztetettebb áldozatai a kis gyerekek, valamint az idős emberek. A kisgyerekek legfőképp azért, mert ők sokszor hajlamosak elfelejtkezni akár az evésről is, így ez alól az ivás sem kivétel. Ráadásul ők sokkal gyorsabban veszíthetnek rövid időn belül több folyadékot. Így ha van kisebb gyerek a környezetedben, próbálj meg ügyelni arra, hogy igyon. Főleg ha kisebb, és mondjuk nem éri el a poharat, meg az adott folyadékot, amit kitölthetne, akkor ne legyél rest tölteni neki egy pohárral! Neked csak fél perc, neki viszont lehet, hogy az életet is jelentheti.
Az idősekre pedig azért vannak különösen a központba kánikulák alkalmakor, mivel a bőrük már annyi idősen száraz, kevés vizet tartalmaz, így az a kevés folyadék mit sem érne, hogy ha ők sem pótolnák, avagy nem pótoltatják velük. Bár, a többséget nem kell félteni, hiszen azelőtt is volt kánikula, meg tanultak magukra vigyázni. De biztosan jól esne akármelyik nagyszülődnek, hogyha kánikulában, munka közben besegítenél neki, hogy hamarabb végezzen. Vagy ha azt nem, legalább ajánld fel neki, hogy kihozol neki vizet, hogyha szomjas.
Tudtad?
-Az emberi test 60-70%-a víz, ami az életkor előre haladtával fokozatosan csökkenni szokott.
- Kánikulában a szervezetünk fokozott verejtékezéssel védi magát a melegtől, ezzel úgymond ,,hűti magát``.
- Nem jó, hogyha túlzott folyadékbevitelt biztosítunk a szervezetünknek. Ugyanis, ha 4 liternél több vizet iszunk, az a vesédet nagyon megterheli, ezáltal nem tud feldolgozni annyi mennyiségű vizet, mint amennyit bevittél a szervezetedbe. Ilyenkor a szervezetedbe bevitt tápanyagok is annyira felhígulnak , hogy nem tudják a dolgukat végezni. Ezt szoktuk vízmérgezésnek nevezni, amely akár halálhoz is vezethet.
|