Pajzsmirigy betegség
2011.07.21. 08:50
Pajzsmirigy betegség
Magyarországon nagyon sok kezeletlen pajzsmirigy betegségben szenvedő ember van. Persze, még mindig jobban állunk az amerikaiaknál, ahol mintegy 60 millió ember éli világát úgy, hogy nem tud, vagy nem vesz tudomást arról, hogy a pajzsmirigyével gondok vannak. Te, ne legyél ilyen!
Mitől alakulhat ki a betegség?
A pajzsmirigy betegségei közül a leggyakoribbak a pajzsmirigy alulműködése, illetve növekedése, túlműködése. Általában öröklött formában kapja ezt meg a páciens, de okozhatja az is, hogy kevesebb, vagy több jódot fogyaszt az illető, a megengedettnél.
Tudtad?
Akinél pajzsmirigy alulműködést diagnosztizáltak, annak az IQ szintje átlagban 20%-al alacsonyabb, mint egészségesebb társaiké! Elég rémisztő adat, ugye?
Túlműködés
A pajzsmirigy túlműködése, növekedése veszélyesebb probléma, mert itt az étvágy növekedésével, a testsúlya a betegnek csökken, illetve szív- és vérnyomás problémák lépnek fel. Intő jel lehet a szemgolyó kidülledése, csillogása, főleg kisgyermekkorban! A betegek a meleget nagyon rosszul tűrik.
Alulműködés
A pajzsmirigy alulműködése 2-féleképp lehetséges. Az egyik a gyermekkori alulműködés, amelyet jód pótlással helyrehozhatunk. A gyerekeket sokszor szokták félrekezelni ilyenkor, és végül kialakul a kretenizmus, holott az első és legfontosabb dolog ilyenkor a pajzsmirigy ellenőrzése lenne! Ha kialakult a betegben a kretenizmus, akkor a gyógyulásra nem sok esély van, ezt ne feledd el!
A jelek ugyanolyanok, a felnőtteknél és a gyerekeknél is: lelassult mozgás, aluszékonyság, állandó fáradtságérzet, étvágytalanság (vashiány miatt). Így, ilyenkor, még egy vérvizsgálat eredménye is gyanús lehet, okot adhat arra, hogy pajzsmirigy alulműködésre gyanakodjunk! A betegek a hideget nagyon rosszul tűrik!
A pajzsmirigy alulműködése nagyobb probléma, mert idővel a beteg bele is őrülhet 1-1 tevékenységbe, és nem egy esetről lehetett hallani, amikor is, a páciens az elmeosztályon kötött ki!
Megoldások
- Fiatalabb korban az alulműködés esetében a jódozott só gyakoribb használata javasolt!
- Idősebb korban, már csak a műtétek, a gyógyszerek és az izotópos kezelések jöhetnek szóba! Ezért, nagyon is fontos a betegségek korai felismerése, mert például fogamzó képes korban, a nőknél nem fognak izotópos kezelést alkalmazni, mert meddőséget is okozhat ez az eljárás!
Amit Te tehetsz:
1. Jódozott sót használsz! Az ajánlott napi mennyiség:
- kicsi gyerekeknél 2 éves korig-> 50 mikrogramm
- 3-tól 7 éves korig-> 90 mikrogramm
-8-tól 14 éves korig-> 120 mikrogramm
-felnőtt korban -> 150 mikrogramm
-terhesség esetén, a nőknél, a szervezet fokozott igénybe vétele miatt-> 200 mikrogramm
2. Önvizsgálat
Önvizsgálat által is kiderülhet, hogy baj van a pajzsmirigyeddel. Célszerű, olykor-olykor otthon elvégezned az alábbi gyakorlatot! Nem kell elvégezned mindennap ezt a gyakorlat sort! Elég, ha félévente, jól alkalmazod ezt az önvizsgálatot!
- Otthon szemelj ki egy tükröt, ahol jól láthatod a nyakad, nem kell nyújtózkodnod, leguggolnod sem!
-Egyenesítsd ki a nyakad hátsó részét!
-Miközben kiegyenesíted, figyeld meg az ádámcsutka alatti részen, a kulcscsontod felett a változásokat!
-Érzed a megnagyobbodást, esetleg valami daganatot, ami szerinted nem való oda? Irány a házi orvos, aki szintén meg fog vizsgálni és ha ő is elváltozásnak ítéli meg az általad talált nagyobbodást, akkor majd ő be fog utalni a legközelebbi kórházba, ahol ki fognak vizsgálni! Ne feledd, a beutaló, maximum 1 hónapig jó, így ne húzd sokáig a kórház látogatást!
|
Dejó! Az anatómia tételem nagyon barátságosított verziója! ;-)