A vegetáriánus életmód előnyei és hátrányai
2011.02.23. 06:25
A vegetáriánus életmód előnyei és hátrányai
Van aki szerint csak figyelem felkeltésre és az emberek kizsákmányolására jó a vegetáriánus életmód, míg mások szentül hisznek az életmód sikerében. Ha téged is érdekel ez az életmód, ismerkedj meg pár alapvető, hozzátartozó dologgal, és csak utána dönts! Alapismeretek nélkül ugyanis lehet hogy kudarcot vallanál, vagy épp olyan ételek fogyasztásába kezdenél bele, amelyek nem feltétlenül lennének jók számodra!
Előnyök
- Mivel a vegetáriánus életmód egyik alapvető pillére, hogy a zsírban tocsogó ételeket elhagyják követői, így a szív- és érrendszeri betegségek, valamint a rák és a cukorbetegség kockázata jelentősen csökken.
- Az ételek hierarchiájában nagyobb szerepet kapnak a zöldségek, így a táplálkozásod is egészségesebb lehet, nem fog elnehezíteni egy nagyobb étkezés.
- Az életmód követői nem csak az állati eredetű ételekről mondanak le, hanem az alkoholról, a cigarettáról és a drogokról is. Jobban odafigyelnek magukra, az étkezésükre és az életvitelükre a sport szempontjából, mint egy átlag ember.
- Az élelmi-rostok bevitele magasabb az átlagosnál, így a székletürítési problémákat már ki is iktathatja ilyenkor az ember.
- A vitaminbevétel pont a megfelelő szinten van, a szervezet is jól érzi magát, kevesebb az esély egy kis megfázásra, vagy tüdőgyulladásra!
- Könnyebb a fogyókúra azok számára, akik ezzel az életmóddal élnek együtt.
- A magas mennyiségű gyümölcsök és zöldségek fogyasztásának az ára a jobb állapotú erek, a bőr és az idegrendszer stabilsága.
Hátrányok
Akármennyi előnye is van a vegetáriánus életnek, a hátrányok nem sok jóval kecsegtetnek. Érdemes hát alaposan átgondolni, hogy mit vonunk meg a szervezetünktől, vagy pedig igyekezzünk más, hasonló forrásokat találni a felléphető hiányok megakadályozására mindenképpen!
Elsősorban a különböző vitaminok hiánya fenyegeti az életmód követőit. Ilyen a D-vitamin és a B12 vitamin hiánya. Előbbi csontritkuláshoz és a csontok gyengeségéhez, fejlődési elmaradottságokhoz vezethet kisebb gyerekeknél. Utóbbi, pedig vérképzési- és emésztési zavarokat jelezhet az érintetteknél.
- A vas hiánya is alapvető probléma ilyenkor, mivel a sok rost megakadályozza a vas felszívódását a szervezetben. Így nem árt, ha az utánpótlás nem csak minimális mennyiségben érkezik.
- A túl sok zöldség fogyasztásakor a szervezetben megszaporodnak a növényekből származó káros anyagok. Például ilyen a nitrát is, amely később nitritté alakul, és oxigénhiányt okoz a szervezetben. Ilyen szempontból a csecsemők sorsa a legveszélyesebb.
De a szalanin mérgezés is okozhat problémákat, így érdemes megválogatni, hogy csakis érett, szép gyümölcsöket és zöldségeket válasszunk az ételek elkészítéséhez!
-A goitrogén tartalmú zöldségek is veszélyesek lehetnek, így ezeket célszerű hővel kezelni azért, hogy a benne lévő káros anyagok semlegessé válhassanak. (Ilyenek a karfiol és a kelkáposzta.)
|