Miért tanulunk?
2011.02.13. 09:16
Miért tanulunk?
Sokan nem értik, hogy mi szükségünk van arra, hogy munkakezdés, vagy főiskola, egyetem előtt az iskolapadban sorvadjon a diák. A hitetlenkedés érthető egy bizonyos részben, hiszen amit megtanulsz, csak 1 töredékét fogod továbbvinni később, a nagybetűs életbe is. De akkor mi értelme van a többinek?
1. Általános műveltség
A legfontosabb talán az, hogy az alapvető műveltséget szerezd meg. Hiszen egy-egy téma alkalmával jó, ha te is tudod ki volt az a Puskin, vagy hogy a Szózat miért keletkezett. Érthető, hogy aki kétkezi munkára vállalkozik, az nem szívesen akar ilyen dolgokban helytállni és számot adni a tudásáról, de sok kellemetlen helyzettől mentheti meg magát az ember azzal, hogy mindenhez hozzá tud szólni, vagy be tudja tájolni nagyjából, hogy miről lehet szó.
2. Így tanulsz meg tanulni
A helyes tanulási módszer elsajátítása nem megy mindenkinek olyan könnyen. Ha nem lenne az általános iskola, vagy a középiskola, és egyből egyetemre mennél valószínű, hogy nehezen végeznéd el a szakokat. Olykor előfordulhat, hogy még középiskolában sem sikerül a tinédzsereknek elsajátítaniuk azt a tanulási technikát, amellyel eredményesebbek lehetnek. Az általános iskola és a középiskola első 1-2 éve lehetőséget ad a hozzászokáshoz és a tapasztalatszerzéshez is. Így, mire odakerülsz, ahol már tényleg nagyban kell játszanod, tudni fogod, hogyan kell tanulj ahhoz, hogy eredményes legyél. (Bár egyes egyetemeken nem mindig elég ez, 1-2 tanár rosszindulata olykor tükröződik a bukott tanulók számán is.)
3. Hogy addig is legyen valamilyen papírod
Egyes középiskolákban, sőt általános iskolákban is lehet papírt szerezni a tudásodról. Ilyen például az ECDL vizsga, amely ugyan nem egy kiemelkedő eredmény, mégis a diákok számára olcsóbb, és könnyebb a tanóra keretein belül elsajátítani az informatika 1-1 ágát, mintsem egész órán Facebook-ozni, vagy játszani.
A nyelvvizsga ugyanide tartozik. Pár intézmény igazi vizsgaközpontként szolgál. Miért mennél hát el tanfolyamra, ahol minden pénzbe kerül, amikor az iskoládban is megszerezheted a tudást, ismerős arcok, és környezet között? Sokkal jobb úgy vizsgázni, hogy nem egy idegen helyre tuszkolnak be, még több ismeretlen ember közé!
Tény, hogy olykor könnyebb lenne az életed, ha nem kellene iskolába járnod, és egyből olyan dolgokba vághatnál bele, amelyek érdekelnek is. De, ha az iskola mellett vannak más elfoglaltságaid is, például versenyek, vagy éppen vezetsz, könnyebben megtanulod megszervezni az életedet, ez pedig később nagy segítséget jelenthet. Így hát ne utáld annyira az iskolát a kötöttsége miatt, hiszen sok helyen még ma is kérdéses sok fiatal tanítása. Örülj, hogy tanulhatsz, más szívesebben tenné ezt, minthogy kereskedjenek vele, vagy épp dolgoztassák!
|