Felfázás
2011.01.30. 20:51
Felfázás
Biztosan tudod, hogy a felfázás a nőknél nagyon gyakori betegségnek számít. Könnyen kezelhető ugyan, de mégsem jó, ha sokszor átesel rajta. Így, nem hiába mondják neked otthon, hogy öltözz fel rendesen, mert felfázhatsz, nem alaptalan az, amit mondanak. Ilyenkor a hólyag nyálkahártyája gyullad meg, ez idéz elő különböző panaszokat. Kinél fájdalmasabbakat, kinél szembetűnőbbeket.
Az okok
- A legtöbb esetben a derék kint léte, vagy a cipő vékony talpúságakor kialakuló fázáskor már nagyon sokan felfáznak, így egyéb tényező nem is kell már ahhoz, hogy a probléma kezelés szükséges legyen!
- A műszálas fehérnemű több esélyt ad a baktériumoknak, hogy bejussanak a húgycsövedbe és megtapadhassanak valahol. Így érdemes minél előbb átszoknod a pamutos, szellős darabokra!
- Nem túl higiénés szexuális élet. Alapvető szükséglet, hogy a kezeitek tiszták legyenek, amikor egymás nemi szerveihez értek, vagy éppen izgatjátok őket. Mi több, szex után is illik letusolni!
- A hüvely flórájának változása is hatással lehet a húgycsövedre, mert az elején megtelepedhetnek a bacik. Így, ha valamilyen gondod van, akár hüvelyileg is, érdemes erre a variációra is gondolnod. A hüvely nyílása közel van a húgycsőhöz, valamint a végbélnyíláshoz is, tehát a nőknél még nagyobb az esély egy fertőzésre!
- Ha túl savas ételeket eszel, akkor pedig növelheted az esélyét a húgyúti fertőzéseknek. Kerüld a cékla, az eper és a citrusfélék fogyasztását!
- A vizeletet visszatartani nem szabad, ezzel is növeled a benne található baktériumoknak a szaporodási esélyeit!
Tünetek
Észrevehető bárki által, ha valaki felfázott, nem kell különösebb orvosi diploma hozzá, hogy akár más is megérezze, hogy valami nincsen rendben nálad odalenn.
- a vizelet színe sötétebb (sárgább) az átlagnál
- a szaga nagyon erős, a közös wc-kben akár az utánunk jövő is érezheti a szagot, annak ellenére is, hogy lehúztuk a wc-t
- gyakori vizelési inger
- alhasi fájdalom
- a vizeletürítés közben csípő érzés lép fel
- a vizelet akár véres is lehet
Kezelése
Házi módszerekkel és orvos által is próbálkozhatunk. Mielőtt egyénileg elkezdenénk akciózni, először nem ártana megtudni, hogy tényleg felfázással van-e dolgunk. Egy laboratóriumi vizsgálattal ez teljesen kideríthető, a házi orvosodtól kérsz egy beutalót, és remélhetőleg kapsz mellé egy kisebb ampullát is. Ebben kell az aznapra eső, reggeli első vizeleted elvinned. Érdemes a vizeletednek az elejét „kárba veszni”, ugyanis az nem mindig mutat pontos eredményt, majd a többi részét pedig engedd bele az ampulládba, legalább a háromnegyedéig! Ezután a laborban kielemzik az eredményed, felfázás esetén a vizeletedben található bacilusok száma megnövekszik, ez könnyen kimutatható, a kérdés csak az lesz majd, hogy a fertőzés milyen erősségű. 3x-4x-os többlet esetén már ne a házi módszerekkel próbálkozz, keresd fel az orvosod, ő pedig ellát gyógyszerekkel és egyéb más tanácsokkal. A tüneteidről mindenképpen őszintén beszélj neki, így hamarabb oldódik meg a te problémád is!
Természetes módszerek
Kisebb mértékű felfázás esetén próbálkozhatsz házi módszerekkel is, de ha nem vagy biztos a dolgodban, az orvosod segítségét is kérheted, így gyógyszerekkel és házi megoldásokkal együtt sokkal könnyebben kiküszöbölhető a probléma!
Csalántea
A felfázás tüneteinek enyhítésére szolgál. Fél liter forrásban lévő vízbe rakj bele kb. egy maroknyi csalánteát. Szűrd le, ízesítsd kedved szerint, és eloszlatva egész napra, kortyolgasd. Többet ne nagyon igyál belőle, mert hashajtó hatása is van!
Zöld tea
Antioxidánsokat tartalmaz, segítségedre lehet a felfázás ellen való védekezésben is!
Fokhagyma
Erős baktériumölő hatása segít elpusztítani a kórokozókat. Fogyaszthatod ételekben is (pl. pirítós, húsok mellé), vagy készíthetsz belőle teát is. Az íze borzalmas ugyan, de nem olyan kibírhatatlan, mint mondjuk később egy vesemedence gyulladás. Tisztíts meg pár gerezdnyi fokhagymát, zúzd össze és rakd bele egy kis meleg vízbe. Várj pár percet és fogyaszd el!
Meleg vizes fürdő
Érdemes a jól bevált melegvizes ülőfürdőt választanod. Mellette nem árt, ha megiszol legalább 0,5 liter vizet egyszerre, hogy átmoshassa az egész szervezetedet!
Általában a panaszok a kezelések elkezdésétől pár napon belül megszűnnek (3-4 nap maximum). Ellenkező esetben mindenképp keresd fel az orvosod!
|