Hüvelygomba
szakii 2011.01.15. 09:27
Hüvelygomba
A gombás fertőzés egyidős az emberiséggel, mégis csak az 1800-as években diagnosztizálták először. Mára a nemi szervek tájékát fenyegető második leggyakoribb betegség. A hüvelygomba „eredeti” neve a Candida.
Hogyan alakul ki?
A szájban és a tápcsatorna különböző részein, így például a bélflórában is megtalálható. Sokszor tünetmentesen a hüvelyflórában is előfordulhat. A fertőzésnek két útja van: vagy a szervezet saját flórájából lobban fel, vagy a külvilágból érkezik. Az együttlétek gyakoriságával és az új partnerek számával arányosan növekszik az előfordulási aránya. A korokozók a hüvely nyálkahártyájához tapadnak, és innen hatolnak be a szövetek mélyebb részeibe. Vannak olyan dolgok, amik segítenek a gombának megtapadni, vagy beljebb hatolni a szervezetbe: ilyen a terhesség és egyes fogamzásgátló gyógyszerek, de még a cukor is. A cukorbetegeknél nagyobb az esély, hogy elkapják. Az intimhigiéniás eltérések (hiányos mosakodás, túl gyakori mosakodás) is kedveznek egy aktuális „támadásra”.
Tünetei
Tünetei sokfélék lehetnek, még sem az összes jelentkezik feltétlenül. A hirtelen szeméremtáji viszketés és folyás a legjellemzőbb. Jellegzetes még a fehér, néha sárgás, sűrű, túrós váladék, ami ritkább esetben lehet áttetsző is. Ha vizelési zavart észlelsz, vagy netán a közösülés fáj, akkor nagyobb a baj: a hüvely átterjedt a nagyajkakra. A tünetek erőssége függ a menstruációs ciklustól is: a ciklus elején fokozódik, a ciklus végén, pedig csökkennek.
Fontos!
Ha bármely tünetet észleled, azonnal fordulj nőgyógyászhoz! A nőgyógyász általában krémet vagy kúpot ír fel, visszatérő gomba esetén, szájon át szedhető gombaellenes gyógyszert! A krémek, kúpok hatóideje általában 3 nap. Fontos tudnod, hogy a gomba magától nem múlik el, ezért fontos a szakember felkeresése.
|