Állat a lakásban
2010.02.06. 07:51
Állat a lakásban
Nem sok ember tartja az állatokat a lakásban, de vannak páran akik élnek a lehetőséggel.. Főleg ha kutyusról, vagy cicáról van szó. Mégis akadhatnak problémák ezen két állattal külö-külön is. Tegyük állatbaráttá a lakást, így nem csak a cicát, vagy a kutyust védjük meg a kellemetlen hatásoktól, hanem a berendezéseinket is!
Drótok védelme
A cicák szeretnek a drótokkal játszani, rágcsálni őket. Persze ezt a TV zsinórja, vagy egyéb berendezési tárgyaink nem igazán tűrik meg, és a problémát az elromlással adják a tudtunkra. De mégis mivel védjük a kábeleket, zsinórokat?
Amit elsőnek tehetsz, az az, hogy mondjuk szigetelő szalaggal körbetekered a kényesebb területeket, ahol könnyen hozzáfér az állat. Bár ez csak részleges megoldás, az igazi problémát nem oldod meg ezzel!
A másik amit tehetsz, hogy mondjuk parfümmel befújod a drótokat, vagy azok környékét. Elég ha veszel egy viszonylag olcsó parfümöt és szétfújod az adott területen ( a drótokra azért közvetlenül ne fújd rá, balesetveszélyes!). Mivel a macskáknak igen erős a szaglásuk, az a parfüm már meglehetősen sok lesz az orruknak, így nagy ívben elkerülik a területet.
Bútorok
A macskák szeretik a karmukat erősíteni. Ezt sok buta gazda úgy oldja meg, hogy elviszi kisállatkáját és levágatja a körmét rendszeren. Pedig ezt tilos csinálni! Így az állat nem érzi biztonságban magát! A macskának az egyedüli igazi védelme a körme, amit vészhelyzet esetén tud használni! Nagy szolgálatot tehet ez neki egy-egy helyzetben, ne fosszátok meg tőle őt, mert ezzel szerencsétlen állat csak kevesebbnek, védtelennek érezheti magát! Kell neked egy minden kis nesztől félő, remegő cica? Inkább vegyetek neki egy macskajátékot, amit bátran kaparászhat. Vagy esetleg befektethettek egy kisebb, természetesebb alapanyagú lábtörlőbe, amit odaadtok neki! Így már lesz helye, ahol erősítheti a körmét!
Az alom
Ha szobatiszta állatról van szó, akkor az almot is rendszeresen tisztítani kell, mert egy idő után bizony kellemetlen szagok keletkezhetnek. Macskák esetében a heti 2-3 alom csere célszerű, kutyáknál ettől lehet több, szükség szerint. Viszont a nagyobb kutyákat érdemesebb kivinni sétáltatni. Csak arra ügyeljetek, hogy mindig nagyjából azonos időben vigyétek el a kutyust sétálni! Hiszen ha ő megszokott egy időpontot, akkor arra tartogatja az üríteni valót, így nem piszkít a lakásba.
Kicsi, nagy?
Lakásba inkább kisebb állat való. Ez már csak a lakók kényelméért is fontos, hiszen ki szeretne reggelente egy bernáthegyiben elbotlani? Inkább válasszunk kisebb kutyafajtát, hogyha panellakásban lakunk. Mert lehet, hogy régi, nagy álmunk egy nagy németjuhász, de ő biztosan nem díjazza a kis helyiségeket, és a kevés zöld övezetet. Az ilyen állatokat hagyjuk meg inkább akkorra, ha kertes házba költözünk, vagy más állattartóknak, olyanoknak, akik meg tudják neki adni a nagy teret!
Lelökdösött plüssök, egyéb tárgyak
Cicák esetében történhetnek balesetek éjszaka. Mivel a macska részben éjszakai állat, szeret mozogni mászni és minden mást csinálni. Általában pár alkalom után leszokik róla az állat, és áttér az ember életmódjához, az éjszakai alváshoz. Ha nem szokott volna le róla, akkor célszerű a törékeny tárgyakat elpakolni, vagy pedig egy magasabb szintre helyezni a szekrényeknél, ahova az állat nem tud, vagy csak nehézkesen tud felmászni!
Rossz szag, bolhák
A bolhákat orvosolhatod bolha nyakörvvel, nem olyan drágák ezek a tárgyak, és havonta, vagy kéthavonta megengedhető egy bolhanyakörv vásárlása. De ha egy ideig nem fürdetik az állatot, annak bizony van egy jellegzetes, kellemetlen szaga. Ilyenkor már inkább kutyafodrászatba vigyétek az állatot. Persze nem minden alkalommal kell oda vinni az állatot, hiszen ez az eljárás sem a pénztárca-kímélésről szól, de egy évben 1-2 alkalommal legalább rendesen le lesz tisztítva az állat. A többi fürdetést megoldhatjátok ti, ha kisebb állatról van szó, viszont ügyeljetek rá, hogy a cica fülébe semmiképpen se kerüljön víz. Ilyenkor megoldás lehet egy szatyor, amit az állat fejére tesztek, de előtte ne felejtsetek el vágni 1-2 lyukat az orrának, hogy rendesen kapjon levegőt! Esetleg, ha a szatyor durva megoldás lenne, akkor legyen még valaki ott fürdetésnél, aki takarja az állat fülét!
Akárhogyan is nézzük, egy állat nem a lakásba való. Viszont, ha lakásban tartotok valamilyen állatot, tény, hogy bizony sok törődést igényel, főleg ha még kicsi és nincs szobatisztaságra képezve. Neked a feladatod pedig az, hogy az állat úgy érezze jól magát, hogy se a lakásban nem tesztek kárt, sem pedig a házi kedvencben.
|