Álomfogó
m 2010.02.02. 16:33
Az álomfogó egy indiánoktól származó tárgy. Van belőle kicsi, nagy színes és egyszerű, fonott, hímzett, de általában mindegyiken van toll, és amelyik mindegyikre igaz, hogy kör alakú.
A kör szimbólum
A kör egy mágikus szimbólum, a túlvilággal hozzák kapcsolatba, és ismert róla az is, hogy bármilyen kör alakú tárgy (legyen az tükör, vagy akármi), már kapcsolat a szellemekkel. A kör a végtelenséget, az örökké megújuló létet, körforgást, szellemiséget, egységet, a tökéletességet, harmóniát és védelmet jelképez. A mágiában is minden szertarás előtt felvetik a „mágikus kört” vagy „varázskört” illetve „bűvös kört”, amit azonban csak „kör”- ként emlegetnek, hiszen ők tudják hogy értik.
Az álomfogó
Mint már írtam, ez az indián kultúrából származik. Ott kézzel készítették, fűzfából és hálót szőttek rá, majd személyes vagy szentelt tárgyakkal és tollal, esetleg gyönggyel díszítették.
Az álomfogó az Ojibwa törzstől származik, majd később már pánindián törzsek is átvették ezt a tárgyat, melyről úgy hiszik, hogy az ágy fölé lógatva a jó álmokat átengedi a nyílásokon, de a rosszakat elkapja a hálóval, és a semmibe vesznek. Azonban mikor később mi is „rákaptunk” az álomfogóra, nem igazán tetszett az őslakosoknak, mert a kultúrájuk kisajátításának vélték.
Akár elhiszed akár nem, mindenképpen szép dísze lehet a szobádnak vagy a lakásnak. Ezek nem túl drága dolgok, egy kisebbet olyan 700-800 ft –ért is vehetsz egy ajándékboltban, gyertyaboltban vagy ezoterikus tárgyakkal foglalkozó üzletekben. Ajándéknak is nagyon jó, és te magad is elkészítheted így teljesen személyessé teheted azt.
Készíts álomfogót!
Hozzávalók és kellékek: Drót ruhafogas, vékony drót, vörös és fekete pamutanyag, sárga és türkiz gyapjúfonál (vastag), befőttesgumi
Dekoráció: gyöngyök, tollak, tükördarabkák, fogó, olló, ceruza, nagy lyukú varrótű Elkészítés:
- A drótból formáljunk egy 25 cm átmérőjű kört, a végeit hajtsuk vissza egymásba.
- Vágjunk egy-egy 4cm x 3,5 m hosszú csíkot a fekete és a vörös anyagból. Vágjunk le egy méternyit. A hosszabbik fekete darabbal kezdjük el betekerni a karika egyik felét. Fentről lefelé haladjunk, s miután félig elértünk, visszafele is be tudjuk tekerni, dupla réteget alakítva ki. Kössük össze a végeit, de ne vágjuk le a fölösleget. Ismételjük meg ugyanezt a pirossal is, de ezúttal lentről felfelé haladva. - Osszuk fel a kört négy egyenlő részre, jelöljük is be. Tekerjünk fel 9m-nyi fonalat egy kis gombolyagba, befőttesgumival stabilizáljuk.
- Kezdődhet a háló szövése. Balról jobbra haladjunk, elölről hátulra bújtatgatva lazán tekerjük körbe a karikát a képen látható módon, minden negyedben négyszer. A második körtől a már meglévő hurkokba fűzzük a fonalat. Amikor mar kis hely van, a fonalat a tűbe fűzve vezethetjük könnyen tovább. Addig dolgozzunk így, míg a kör majdnem bezárul. Vigyázzunk, hogy a háló mindvégig feszesen álljon. A középső lyuknak kb. 4 cm átmérőjűnek kell lennie. Amikor ide elértünk, kössük el a fonal végét.
- Az egy méteres, maradék pamutcsíkokat vágjuk ketté. Egyet-egyet hajtsunk félbe, az egyik végüket kicsit hosszabbra hagyva. Hurkoljuk őket a karika aljnak jobb és bal felére. Fűzzünk rájuk gyöngyöket. A végüktől 3-4 cm-re kötözzük fel a tollakat, majd, hogy a végeik ne látszanak, kössünk oda csomót.
- Vágjunk egy 40 cm-s csíkot a piros textilből. Hajtsuk felbe, s a hajtásba helyezzünk egy tükördarabkát. Szorosan kössük el, hogy a tükör a helyén maradjon. A tükröt elöl tartva hurkoljuk a csíkot az álomfogó közepének aljára azzal a technikával, amellyel a hálót is szőttük. A végeket hagyjuk lazán elöl, a tükör alatt elkötve rögzítsük. A végekre kössünk tollakat, tarkítsuk egy kis sárga és türkiz fonallal.
- Az akasztó kialakításához vágjunk egy 30 cm-es fekete csíkot, s az előzőekhez hasonló módon rögzítsük az álomfogó tetejéhez. Fűzzünk rá egy gyöngyöt, a két véget kössük össze, s már kész is.
(Az álomfogó készítés forrása: Hot-Dog)
|