Nyújts, hogy szép legyen!
2008.10.03. 06:12
Nyújts, hogy szép legyen!
Nyújts, hogy szép legyen!
Biztosan testnevelés órán amikor erősítetek mindig megnyújtjátok az izmaitokat. Erre szükség is van, hiszen ha csak erősítenénk, és nem nyújtanánk, akkor az izmaink teljesen elszoknának a nyújtástól, végül pedig a legegyszerűbb nyújtási gyakorlatokat sem tudnánk megcsinálni. Ne feledd, az erősítés és a nyújtás édestestvérek, ha sportolsz ne hanyagold el egyiket sem!
A nyújtásnak sok-sok féle fajtája van, egyelőre maradjunk annyiban, hogy 2 fő csoportra bontjuk ezt. Az egyik a dinamikus mozgás, amelyben van mozgás, a másik pedig a statikus nyújtás, itt pedig nem is mozdul az egyén. Ezen kívül még rengeteg nyújtásforma van!
Mennyi ideig tartsam meg?
Ez a nyújtás fajtájától is függ, mert van a passzív nyújtás ott például 20 másodperc elég, valahol pedig elég csak 10. Maradjunk annyiban, hogy a nyújtó gyakorlatokat a mozgás után 10-15 másodpercig érdemes megtartani, tovább majdhogy nem felesleges.
Befolyásolja
A nyújtást befolyásolja az életkor, az életmódod, hogy volt-e sérülésed, vagy sem, és hogy milyen a testtartásod. Ezenkívül még nagyon fontos, hogy hogyan is melegítesz be nyújtás előtt.
Tudtad?
A nyújtó gyakorlatok többsége bizony jó a menstruációs panaszok ellen is! Elvégzésükkel enyhülnek az alhasi görcsök.
Sokan ajánlják a nyújtó gyakorlatokat azoknak, akik csontritkulásban szenvednek, mert ahogyan nyújtunk, az segíti a csontsejtjeinknek a működését.
Nyújtó gyakorlatok minden testrészedre
Derék, hát
Ülj le, egyenes háttal, az egyik lábad nézzen előre és nyújtsd ki, a másikat pedig hajlítsd be magad mellett! A jobb lábad irányába forgasd el a tested, de csak óvatosan a mozdulatokkal! Ezután pedig cseréljünk lábat, majd pedig a másik lábunk irányába is csinálj minimum 2x10 gyakorlatot.
Ennél a másik gyakorlatnál a kiinduló helyzet ugyanaz, mint az elsőnél, annyi a különbség, hogy nem a behajlított lábad felé kell fordulj, hanem előre kell hajolj, a nyújtott lábadhoz! A feladatot lassan csináld, ne hirtelenkedj! Ebből is, mind a két lábad felé csinálj meg 2x10-et!
Ülj le! Mindegy hova, lehet az szék, vagy fotel, a lényeg az az, hogy ülj! Karjaid nyújtsd előre, a lábaidat pedig zárd össze, de nem kell kinyújtanod! Ezután kezdj el előre hajolni lassan óvatosan. A légzés is fontos a nyújtó gyakorlatoknál, itt különösebben, mert ahogyan hajolsz előre, úgy kellene a levegőt kipréselned magadból, így sokkal könnyebb lenne még jobban előre hajolnod, hogy nyúljanak az izmaid! Itt bőven elég, ha tízszer megcsinálod a gyakorlatot!
Combok, láb
Állítólag ez a gyakorlat nyújtja legjobban a combjaidat, de csak akkor, ha helyesen és becsületesen csinálod végig a kiszabott gyakorlatok számát!
Feküdj le, majd az egyik térdedet próbáld meg felhúzni a melledig! Ezt ismételd meg 2x10-es részletekben, majd pedig válts lábat! Ne feledd, semmi hirtelen mozdulat!
Ülj le a padlóra, vagy a kis torna szőnyegedre! Nyújtsd ki a lábaidat és zárd is őket össze! Kezdj el előrefele hajolgatni, mintha meg akarnád fogni a lábujjaidat! Érzed, hogy nyúlsz meg a combodnál és a vádliknál? Helyes! Ebből is elég, ha 20x megismétled a gyakorlatot!
Karok
Állj terpeszállásba, a karjaidat pedig kinyújtva emeld meg magad felé! Próbálj meg nyújtózkodni, ameddig csak lehet és neked is kényelmes a mozgás!
Ugyanúgy állhatsz terpesz állásba is, csak a kezedet ne nyújtsd ki, hanem az egyik kezed rakd hátra, úgy, mintha meg szeretnéd vakarni magadat! A másik kezeddel óvatosan növelheted a nyújtás mértékét, hogyha megfogod a kezed, csak azért vigyázz, tudd, hogy meddig mehetsz el!
Magad előtt vízszintesen állítsd a karodat, majd pedig tedd a bal karod irányába úgy, mintha a bal karodra akarnád tenni! Ezután a bal karoddal rásegíthetsz a nyújtásra! 10-15 másodpercnyi kitartás mind a kettő karodra elég!
|